Programme

Bike Festival in Bad Goisern

newsbild

Party, party, party on the market square in Bad Goisern!
Enjoy the great vibes with our top hosts Heinz Hörhager and Jakob Fischer on the ORF stage!

With this program there is never a dull moment!

2022

Thursday, July 14

from 07.00 pm Trophy-Warm-Up in Werkstatt Beisl (Schloss Neuwildenstein)

07.30 pm “My life as a mountain bike pro” with Lukas Kaufmann in the municipal office

Friday, July 15

10.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)

11.00 am eMTB-technical training with the Trophy Guides

from noon grilled chicken in the festival pavilion

from noon optional "course inspection" with the helicopter (until 06.00 pm)

from 01.00 pm Kid's Program including active center

01.00 pm Test tour to the "Maiswald" with the Trophy Guides

01.30 pm race number distribution "marathon” in the Volksschule (until 08.30 pm)

02.00 pm Trial workshop with Trial World Cup participant Dominik Grill, for kids at the pump track (behind the Festsaal)

03.00 pm Pasta-Party in the Festsaal (until 09.00pm)

03.00 pm eMTB-technical training with the Trophy Guides

03.30 pm Bike-Tour for kids with Andi Goldberger

05.30 pm Trial Show with Trial World Cup participant Dominik Grill on the Marktstraße in front of the festival pavillon

06.00 pm winner´s ceremony of the Trophy Individual 2021 in the festival pavillon

06.30 pm Sunset-Ride with the Trophy Guides to the "Ewige Wand"

07.00 pm bikers' presentation and briefing in the pavilion

08.15 pm Pre-Race-Party with special guest: Die Niachtn LIVE in the festival pavilion

Saturday, July 16

from 04.00 am breakfast in the Maislinger bakery

05.00 am Start Course A (market square Bad Goisern)

from 07.00 am race number distribution in the Volksschule – elementary school

from 08.00 am sightseeing and shuttle service with the helicopter (until 07.00 pm)

08.30 am opening ceremony with the mayor

from 09.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)

09.00 am Start Course B (1st block - biking time less than 7 h 15 m)
09.05 am 2nd start block - biking time less than 8 h 45 min
09.10 am 3rd start block - biking time more than 8 h 45 min

09.45 am Tour to the "Ewigen Wand", where the leader of the B course is expected between 10.20 and 10.30 am

from 10.00 am Kid’s program including active center

10.13 am Start gravel-marathon powered by Dachstein-Salzkammergut in Obertraun
10.15 am Start Course C in Obertraun (1st block - biking time less than 4 h 30 m)
10.18 am 2nd start block - biking time less than 5 h 30 min
10.21 am 3rd start block - biking time more than 5 h 30 min


11.00 am Start Course E (1st block - biking time less than 3 h 15 min)
11.05 am 2nd start block - biking time less than 3 h 45 min
11.10 am 3rd start block - biking time more than 3 h 45 min

11.50 am start course F including the Austrian Gemeindemeisterschaften – municipal championships

12.15 pm start course G including Oberösterreichische Gemeindemeisterschaften – Upper Austrian municipal championships
12.20  pm start course G  Unicycle-Marathon

01.00 pm Trial workshop with Trial World Cup participant Dominik Grill, for kids at the pump track (behind the Festsaal)

01.00 pm Test tour to the "Maiswald" with the Trophy Guides

01.00 pm start course D in Bad Ischl

01:00 pm race number distribution Junior Trophy in the Volksschule – elementary school (until 07.00 pm)

01.00 pm first finishers of gravel-marathon arrive

01.05 pm first finishers of course G arrive

01.10 pm first finisher course E arrive

01.20 pm first finisher course F arrive

01.25 pm first finisher course C arrive

02.00 pm first finisher course B arrive

02.20 pm first finisher course A arrive

03.00 pm Trial workshop with Trial World Cup participant Dominik Grill, for kids at the pump track (behind the Festsaal)

03.30 pm first finisher course D arrive

04.10 pm first finisher course A - women arrive

05.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses G

06.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses F

06.30 pm Sunset-Ride with Trophy-Guides to the "Ewigen Wand"

06.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses E

07.00 pm winners' ceremony Bosch eMTB Challenge supported by Trek

07.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses D

08.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses C

08.30 pm Presenting the check to DEBRA Austria for the Debra Children

09.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses B

10.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses A

10.30 pm winners' ceremony team ratings (VKB-Business-Trophy, Fire Brigade-MTB-Marathon, Slow-Motion-Rating)

11.00 pm raffle of non-cash prizes worth 10.000 Euro among all present participants. (Please turn in your lots into the green winner’s box right next to the stage in the festival pavilion between 08.00 pm and 10.45 pm.)

from 11.00 pm "After-Race-Party"  in Schloss Neuwildenstein (until 02.30 am)

Sunday, July 17

from 08.00 am race number distribution Junior Trophy (until 01.30 pm) in the Volksschule/ elementary school

from 09.00 am bike-expo at the start/finish area (until 12.30 pm)

from 09.00 am sightseeing tours with the helicopter (until 05.00 pm)

09.00 am ABUS eMTB-technical training with Lukas Kaufmann

from 09.00 until 11.00 am Individual start to the Bosch (e)MTB scavenger hunt in the Expo area

from 10.00 Kid’s program including active center

10.00 am ABUS eBike tour with extreme athlete Lukas Kaufmann to the "Ewigen Wand"

10.00 am Start Junior-Trophy U15 at the Marktplatz (market square)

10.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 12" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

11.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 14 - 16" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

11.00 am Start Junior-Trophy U13 m at the Marktplatz

11.03 am Start Junior-Trophy U13 f at the Marktplatz

11.30 am Test tour to the "Maiswald" with the Trophy Guides

12.00 pm Start Junior-Trophy U11 f at the Marktplatz

from noon barbecued chicken served in the pavilion

12.30 pm single starts Junior-Trophy Parcours 18 - 22" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

12.30 pm Start Junior-Trophy U11 m at the Marktplatz

01.00 pm Start Junior-Trophy U9 f at the Marktplatz

01.15 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U13 and U15, followed by Tombola for age groups born 2008 until 2011

01.30 pm Start Junior-Trophy U9 m at the Marktplatz

02.00 pm Start Junior-Trophy U7 f at the Marktplatz

02.00 pm single start Junior-Trophy Parcours 24 - 29" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy

02.00 pm winners’ ceremony and tombola for the Bosch (e)MTB scavenger hunt in the festival pavillon

02.30 pm Start Junior-Trophy U7 m at the Marktplatz

03.00 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U7 until U11, followed by a Tombola for the age groups born 2012 until 2019