Programme
The 2024 program will be published in the spring
Bike Festival in Bad Goisern
Thursday July 13th, 2023
5.30 pm E-Bike Fun Tour to Lake Hallstatt
from 07.00 pm Trophy-Warm-Up in Werkstatt Beisl (Schloss Neuwildenstein)
07.30 pm “ My preparation for MTB stage races and the Trophy extreme course” with Lukas Kaufmann in the municipal office
Friday July 14th, 2023
1
10.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)
11.00 am eMTB-technical training with the Trophy Guides
from noon grilled chicken and warm meals in the festival pavilion
from noon optional "course inspection" with the helicopter (until 06.00 pm)
from noon Supersale in Schloss Neuwildenstein - Sale of high-quality bike accessories (until 07:00 pm)
from 01.00 pm Kid's Program including active center
01.00 pm test tour with the Trophy Guides to the "Maiswald"
01.30 pm race number distribution MTB- and Gravel-Marathon” in the Volksschule (until 08.30 pm)
02.00 pm trial workshop with Trial World Cup participant Dominic Grill for kids at the pump track (behind the Festsaal)
03.00 pm Pasta-Party in the Festival Hall (until 09.00 pm)
03.00 pm eMTB-technical training with the Trophy Guides
03.30 pm Bike-Tour for kids with Andi Goldberger
05:00 pm Appraisal of Vintage-Bikes in the festival pavilion (until 06:00 pm)
05:00 pm E-Bike Fun Ride to Lake Hallstatt with Mr. Toni Polster
05.30 pm Trial Show with Trial World Cup participant Dominic Grill on the Marktstraße in front of the festival pavillon
06.00 pm winner´s ceremony of the Trophy Individual 2022 in the festival pavillon
06.30 pm Sunset-Ride with the Trophy Guides to the "Ewige Wand" - Eternal Wall
07.00 pm bikers' presentation and briefing in the pavilion
08.15 pm Pre-Race-Party with special guest: "ReSt-Fettn" Andi Reitinger and Fritz Stingl
from 11.00 pm funky closing party in the pavilion with DJ Schinowatz (until 01.30 am)
Saturday, July 15 2023
from 04.00 am breakfast in the Maislinger bakery
05.00 am Start Course A (market square Bad Goisern)
from 07.00 am race number distribution in the Volksschule – elementary school
from 08.00 am sightseeing and shuttle service by helicopter (until 07.00 pm)
from 09.00 am Bike-Expo in the start/finish area (until 08.00 pm)
09.00 am Start Course B (1st block - biking time less than 7 h 15 m)
09.05 am 2nd start block - biking time less than 8 h 45 min
09.10 am 3rd start block - biking time more than 8 h 45 min
09.45 am Tour to the "Ewigen Wand" - Eternal Wall, where the leader of the B course is expected between 10.20 and 10.30 am
from 10.00 am Kid’s program including active center
from 10:00 am grilled chicken and warm dishes in the pavilion
10.00 am appraisal of the Vintage-Bikes in the pavilion (until 11:00 am)
10.13 am Start gravel-marathon in Obertraun
10.15 am Start Course C in Obertraun (1st block - biking time less than 4 h 30 m)
10.18 am 2nd start block - biking time less than 5 h 30 min
10.21 am 3rd start block - biking time more than 5 h 30 min
11:00 am Start Course E (1st block - biking time less than 3 h 15 min)
11.05 am 2nd start block - biking time less than 3 h 45 min
11.10 am 3rd start block - biking time more than 3 h 45 min
11.50 am start course F including the Austrian Gemeindemeisterschaften – Austrian municipal championships
12.15 pm start course D in Bad Ischl
12.15 pm start course G including Oberösterreichische Gemeindemeisterschaften – Upper Austrian municipal championships
12.20 pm start course G Unicycle-Marathon
from 01:00 pm Pasta Party in the Grand Hall / Festsaal Bad Goisern (until 09:00 pm)
01.00 pm Trial workshop with Trial World Cup participant Dominic Grill, for kids at the pump track (behind the Festsaal)
01.00 pm test tour with the Trophy Guides to the "Maiswald"
01.00 pm first finishers of gravel-marathon and course G arrive
01.20 pm first finisher courses E, F and C arrive
02:00 pm race number distribution Junior Trophy and scavanger hunt in the Volksschule – elementary school (until 07.00 pm)
02.00 pm first finisher course B arrive
02.20 pm first finisher course A arrive
03.00 pm Trial workshop with Trial World Cup participant Dominic Grill, for kids at the pump track (behind the Festsaal)
03.00 pm first finisher course D arrive
04.30 pm first finisher course A - women arrive
05:00 pm winners' ceremony municiple championships course F and G
05.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses G + Gravel
06.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses F
06.30 pm Sunset-Ride with Trophy-Guides to the "Ewigen Wand" - Eternal Wall
06.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses E
07:00 pm award ceremony for the Vintage-Bikes in the pavilion
07.30 pm Presenting the check to DEBRA Austria for the Debra Children
08.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses C + Gravel
08.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses D
08:45 pm last finishers of the Extreme Course arrive
09.30 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses B
10.00 pm winners' ceremony age groups and all special ratings of the courses A
10.30 pm winners' ceremony team ratings (Business-Trophy, Fire Brigade-MTB-Marathon-Team, Slow-Motion-Rating)
11.00 pm raffle of non-cash prizes worth 5.000 Euro among all present participants. (Please turn in your lots into the green winner’s box right next to the stage in the festival pavilion between 08.00 pm and 10.45 pm.)
from 11.00 pm "After-Race-Party" in Schloss Neuwildenstein (until 02.30 am)
Sunday, July 16 2023
from 08.00 am race number distribution Junior Trophy and Scavenger Hunt in the Volksschule / elementary school
from 09.00 am bike-expo at the start/finish area (until 12.30 pm)
from 09.00 am optional sightseeing tours with the helicopter (until 05.00 pm)
09.00 am ABUS eMTB-technical training with Lukas Kaufmann
09.00 am Test Tour with the Trophy-Guides along the scavenger hunt route (approx. 46 km)
from 09.00 until 11.00 am Individual start to the Bosch (e)MTB scavenger hunt in the Expo area
09.30 am chill-out tour with Monika Dorfner along the scavenger hunt route
from 10.00 Kid’s program including active center
10.00 am ABUS eBike tour with extreme athlete Lukas Kaufmann to the "Ewigen Wand" and to “Chorinsky-Klause“
10.00 am Start Junior-Trophy U15 at the Marktplatz (market square)
10.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 12" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy
10.30 am Test Tour with the Trophy-Guides along the scavenger hunt route (approx. 21 km)
11.00 am single starts Junior-Trophy Parcours 14 - 16" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy
from 11:00 am grilled chicken and sausage variations in the pavilion
11.10 am Start Junior-Trophy U13 m at the Marktplatz
11.13 am Start Junior-Trophy U13 f at the Marktplatz
12.20 pm Start Junior-Trophy U11 f at the Marktplatz
12.30 pm single starts Junior-Trophy Parcours 18 - 22" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy
12.50 pm Start Junior-Trophy U11 m at the Marktplatz
01.00 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U13 and U15, followed by Tombola for age groups born 2009 until 2012
01.20 pm Start Junior-Trophy U9 f at the Marktplatz
01.50 pm Start Junior-Trophy U9 m at the Marktplatz
02.00 pm single start Junior-Trophy Parcours 24 - 29" between Sport Zopf and Edelweiss-Apotheke /pharmacy
02.15 pm winners’ ceremony and tombola for the Bosch EMTB scavenger hunt in the festival pavillon
02.20 pm Start Junior-Trophy U7 f at the Marktplatz
02.50 pm Start Junior-Trophy U7 m at the Marktplatz
03.15 pm winners’ ceremony Junior-Trophy U7 until U11, followed by a Tombola for the age groups born 2013 until 2020